תוכניות חדשות לביטוח סרטן

תוכניות חדשות לביטוח סרטן
מחלת הסרטן נחשבת למגפה של המאה ה21. מחקרים שונים בעולם הרפואה מציגים נתונים מדאיגים המגלים כי אחד מכל שלושה אנשים בעולם צפוי לחלות במחלה במהלך חייו. אכן, מדובר על מחלה קשה הן למי שחלה בה והן למשפחתו. הרבה לא יודעים זאת, אולם לעיתים קרובות גם המשפחה הקרובה נאלצת לשנות את שגרת חייה. 
 
מעבר למעמסה הנפשית הנלווית לגילוי המחלה, מדובר בהוצאות כספיות גבוהות מאד. החל בשלב הבדיקות לאבחון המחלה המונעות מהמטופל ובני משפחתו לקיים שגרת עבודה, דרך פגישות התייעצות עם מומחים שעולות אלפי שקלים ועד רכישת תרופות וביצוע ניתוחים בארץ או בחו"ל בעלות של מאות אלפי שקלים. ללא ספק, ההתמודדות עם מחלת הסרטן דורשת מבני המשפחה חוסן נפשי, אך גם חוסן כלכלי כאשר עלות הטיפול הכוללת בחולה יכולה להגיע למליוני שקלים במהלך תקופת ההחלמה. 
 
אחת הדרכים להתמודד עם אתגר מסוג זה היא לדאוג מבעוד מועד לביטוחים ראויים שיפחיתו את הלחץ בהיבט הכלכלי ויפנו את בני המשפחה לטפל בחולה. ככה תעשו זאת נכון. 
 
משך הביטוח
חלק מפוליסות הביטוח למקרי מחלת הסרטן תחומות בזמן ותקפות לגילאים צעירים בלבד בהם ההיתכנות לחלות במחלה נמוכים. אי לכך, כאשר בוחרים פוליסה, יש לשים לב למועד פקיעתה. 
 
באיזה מקרים הביטוח תקף?
למרות הביטוי השגור בשפה, כאשר מדובר על פוליסות ביטוח המונח 'סרטן' נכנס להגדרות ברורות. זו גם הסיבה מדוע כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח מקצועי שיכול לוודא שאכן תנאי הפוליסה מכסים את ההגדרות הנפוצות למחלת הסרטן ואת הסוגים הנפוצים. לדוגמא, לא בכל פוליסה תוכלו להיות מבוטחים במקרה של מלנומה בדרגה A1, במקרה של מחלת עור מסוג Hyperkeratosis או במקרה של סרטן ערמונית בהיסטולוגיה מסויימת. 
 
מה קורה אם המבוטח נפטר? 
בחלק מהפוליסות לא תוכלו להפעיל את הביטוח במידה והמבוטח נפטר במהלך תקופה מוגדרת לאחר גילוי המחלה. 
 
תקופת אכשרה
במרבית הפוליסות קיימת תקופת אכשרה של שלושה חודשים שמתחילה במועד החיתום בחברת הביטוח. אם בתקופה זו התגלתה המחלה לא תהיו זכאים לתנאי הביטוח. 
 
ביטוח נסיעות
חלק מהביטוחים הקיימים מכסים גם נסיעות לחו"ל של חולי סרטן. במרבית הפוליסות מסוג זה התנאים היחידים הם שהרופא המטפל יאשר את הנסיעה ושמטרתה לא לצורך קבלת טיפול רפואי. כמו כן, יש לבדוק האם תנאי הפוליסה כוללים ביטוח מצב רפואי קיים או שהם כוללים רק אירועים הקשורים ישירות למחלת הסרטן וכן האם נדרשת תקופת ללא אישפוזים טרם הנסיעה. 

ביטוח חיים
גם אם חשבתם שלא, כדאי שתדעו כי חולי סרטן יכולים לרכוש ביטוח חיים למרות המחלה. קיימות היום בשוק פוליסות ביטוח חיים שלא מחייבות הוכחת מצב בריאותי כאשר המגבלה היחידה היא הגיל. מרבית הפוליסות הללו מיועדות לאנשים עד גיל 60 או 70. היתרון בהן טמון בעובדה שחברת הביטוח לא יכולה לדחות תביעות בגין מצב רפואי קודם, עובדה חשובה מאד לחולי סרטן. ביטוח חיים מסוג זה מתאים גם לכאלו שהחלימו מהמחלה. 
 
ביטוח סיעודי
אחת הבעיות העיקריות עמה נאלצים להתמודד חולי סרטן היא היכולת לחיות חיים עצמאיים, בעיקר כאשר מדובר על חולים בגיל השלישי. ובכן, קיימות היום פוליסות ביטוח סיעודי המאפשרות לחולי סרטן להצטרף במהלך השנה הראשונה ממועד גילוי המחלה ולהנות מרשת הגנה למקרים אלו. מומלץ לבדוק האם פוליסת הסיעוד המיועדת לחולי סרטן כוללת גם מיוחדים למצבים של מצב סיעודי עקב תאונת עבודה, תאונת דרכים ואירועים נוספים הנחשבים לרגישים יותר בגלל המחלה. 
ביטוח בריאות
 
פוליסות ביטוח חיים לחולים במחלת הסרטן כוללות שני מרכיבים עיקריים: האחד הוא ביטוח גילוי מחלות קשות המעניק פיצוי חד פעמי במקרה ומתגלה מחלה קשה שהופיעה מראש ברשימת הפוליסה.  השני הוא כיסוי תרופות מצילות חיים עבור מחלת הסרטן. ביטוחים אלה מעניקים כיסוי לתרופות וניתוחים שאינם קיימים בסל הבריאות. 
 
ביטוח בעת גילוי המחלה
סוג ביטוח נוסף שכדאי לבחון מיועד לאנשים שאינם חולים במחלה ורוצים לבטח את עצמם למצב אפשרי של חולי בסרטן. פוליסות מסוג זה מציעות פיצוי חד פעמי בעת אבחון מחלת הסרטן בגובה של כמה מאות אלפי שקלים, במטרה לספק למבוטח שקט נפשי בהיבט הכלכלי. 

 
פוליסות מובילות לחולי סרטן
 
 "מאבק בסרטן פרימיום" – הראל
הביטוח כולל אבחון מהיר של  המחלה על ידי רופאים מומחים, שירות "רופא מלווה אישי" של רופאים מומחים מהארץ ומחו"ל, פיצוי כספי חד פעמי במקרה של גילוי סרטן וכיסוי מורחב לתרופות כולל כיסוי לתרופות נוספות במקרה של סרטן מתקדם באישור רופא בכיר בלבד.
                        
"צוות מנצח" – הפניקס
הביטוח כולל ניהול אישי וטיפול צמוד של צוות מומחים מבית חולים אסותא, פיצוי כספי בעת גילוי מחלת הסרטן (החל מ- ₪50,000  ועד ₪500,000), פיצוי נוסף במקרה של גילוי סרטן שני, החזר הוצאות לטפולים בחו"ל עד 25% מסכום הביטוח הכולל הטסה רפואית, הוצאות שהייה בחו"ל למבוטח ולמלווה, כיסוי לתרופות למחלת הסרטן ורפואה אבחנתית.